Kirándulás a kőszegi patikamúzeumba

Iskolánk egy hat fős csapattal részt vesz a National Geographis Kids magazin által meghirdetett Zöld Kids tanulmányi versenyen. A márciusi projektfeladat keretében Kőszegre kirándultunk, ahol az Arany Egyszarvú Patikamúzeumot és a Gyógy- és Fűszernövénykertet látogattuk meg. Célunk az volt, hogy minél többet megtudjunk a gyógy- és fűszernövények termesztéséről, felhasználásáról, gyógyhatásáról.

A patikamúzeumban először a füvészkertet néztük meg, ahol lehetőségünk volt megszagolni, megkóstolni pl. a zsályát, cickafarkat, rozmaringot. Kísérőnktől megtudtuk, hogy a hóvirág, a tőzike és a kankalin is gyógynövény.

Az épületben megnéztük Európa egyetlen felújított gyógynövényszárító-padlását, megismertük a XVIII. században használt gyógynövényeket és feldolgozásuk eszközeit. A préselt drogok (a gyógynövények hatóanyagot tartalmazó része) között sárkányvért és taplógombát is találtunk.

A múzeum földszintjén megnéztük a 250 éve használt orvosi eszközöket, tégelyeket. Legjobban a korabeli cumisüveg és a lázmérő tetszett.

A látogatás végén érkeztünk a legszebb terembe, az egykori apotékába. A XVIII. században, a jezsuiták által saját kezűleg készített gyönyörű patikabútor lenyűgözött minket. A plafonon látható freskók közül az arany egyszarvú képe volt számunkra a legérdekesebb, a kiállított tárgyak közül pedig a hatalmas, kutyabőrből készült receptkönyv.

A múzeum megtekintése után sétáltunk a várban, a belvárosban pedig galambokat etettünk, és mi is elfogyasztottuk az otthonról hozott elemózsiát. Szép emlék marad mindannyiunknak ez a délután, amely során sok hasznos ismerettel és tapasztalattal gazdagodtunk.

Víz Világnapi vetélkedő

A szombathelyi Bercsényi Miklós Általános Iskola  természettudományos munkaközössége a 2008/2009-es tanévben újból megrendezte a Víz Világnapja alkalmából a „Tiszta vizet a pohárba!” elnevezésű, iskolák közötti vetélkedőjét.

A vetélkedőre 2009. március 26-án került sor.

A versenyre meghívott iskolák 3 fős csapatai a vízzel kapcsolatos földrajzi, fizikai, kémiai, biológiai, valamint környezetvédelmi-vízvédelmi ismereteikről tettek tanúbizonyságot.

A vetélkedő célja a jó hangulatú versengés mellett annak tudatosítása a diákokban, hogy a természet egy és oszthatatlan, ennek egyik létfontosságú anyagát, a vizet csupán a természettudományos tantárgyak vizsgálják más-más szempontból.

A vetélkedőre nyolc szombathelyi és város környéki iskola nevezett.

Szponzoraink a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi-és Vízügyi Igazgatóság és a MOZAIK Kiadó voltak.

A zsűri munkáját elnökként Pék Tibor vízügyi mérnök irányította.

A versengést végül, akárcsak tavaly, a vépi Hatos Ferenc Általános Iskola csapata nyerte, megelőzve a második helyezett vasszécsenyi Ambrózy-Migazzi István Általános Iskola trióját és a harmadik helyezett Torony csapatát.

Az első három helyezett csapat felkészítő tanárukkal együtt május végén a Kis-Balatonhoz tervezett jutalomkiránduláson vehet részt, amelyet a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi-és Vízügyi Igazgatóság ajánlott fel a legjobbaknak. Valamennyi versenyző részesült a támogatók ajándékaiban: például értékes szakkönyvekben, Kis-Balaton-DVD-kben, naplókban.