Szent Márton vándorútján vetélkedő

November 9-én helytörténeti felfedező játékon vettek részt tanulóink. A „gágogó libák” csapata ( Czika Zoltán, Tanner Renátó, Orsós Márton, Papp Aliz, Horváth Réka)  6. helyezést,

img_20161109_122659

a „püspökfalatkák” csapata ( Buday Bálint, Kopácsi Barnabás, Ercsi Dorottya, Császár Laura, Busai Boglárka) pedig 7. helyezést ért el.

img_20161109_122726

Tanulóink Szent Márton életéről, koráról, Magyarországon, Pannoniában található emlékeiről helytörténeti játék formájában adtak számot. Előtte a Szent Márton kultuszának magyarországi helyszínei című vetítettképes előadáson vettek részt. Az Iseumban Szent Márton és Pannonia című kiállítás anyagából keresték meg a válaszokat a számukra összeállított feladatlap alapján. Ügyességükre, találékonyságukra, jó helyzetfelismerésükre és mindenképpen jó csapatmunkára volt szükség. Gratulálunk nekik!  A végén pedig libalakomán vehettek részt.  (Beke Eszter)

„Zsákba madár”

Őszi szünetet megelőző nap a 2.a osztály Tömördre látogatott egy élményekben gazdag programra, a Madárvártára. Már sokat hallottunk a madárgyűrűzésről, de az élmény minden várakozást felülmúlt. Távolsági járattal mentünk, aminek izgalmaitól annyira megéheztek a gyerekek, hogy az elveszített energiát leszálláskor azonnal pótolni kellett. Szükség is volt az energiára, mert a kb. fél órás erdei út nem volt egyszerű, mivel nagy sár és hatalmas pocsolyák akadályoztak minket a haladásban.

utkozbenszallj-el-kismadar

Ennek a gumicsizmások nagyon örültek, mivel ők kedvükre dagonyázhattak és pocsolyázhattak. Az Őrségi Nemzeti Park munkatársai kedvesen fogadtak minket, és azonnal elindultunk, hogy begyűjtsük a hálóba akadt kismadarakat.

begyujtes

Fantasztikus élmény volt, mivel a befogott madarak egy-egy zsákba kerültek, innen a jó mondás: „ez most nem zsákba macska, hanem zsákba madár”.

zsakba-madar

A madarakat egyesével megvizsgálták, bemutatták nekünk, elmondták jellemzőiket, lemérték őket, meggyűrűzték és adataikat beírták egy könyvbe. Végezetül minden kisgyerek markába került egy – egy kismadár, amit aztán elröptethetett.

vizsgalat

reptetes

Búcsúzás után újra sárdagasztás és pocsolyakerülgetés következett, majd zárásként a falu szép új játszóterét is kipróbáltuk.

jatszoter

Ajánljuk mindenkinek ezt a különleges programot, ami a tavasszal újra látogatható lesz.

A Bolyai laborban jártunk

Október hónapban két alkalommal voltunk laborgyakorlaton a Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium jól felszerelt laboratóriumaiban. Az ötödik illetve a hatodik évfolyam diákjait vittük ezekre az élvezetes programokra.

img_3037

Alapvető célunk volt a természettudományok megszerettetése, a motiváció kialakítása, alapvető jelenségek megismertetése. A természettudományos tantárgyak oktatása során alapvető fontosságot tulajdonítunk a tanulók által a tapasztalatszerzés részeként végzett kísérleteknek. Érdekfeszítő, érdekes kísérleteket végeztünk a halak boncolásával, az ízeltlábúak mikroszkopikus  vizsgálatával, valamint a levegő tulajdonságairól láthattunk izgalmas bemutatókat. Arra is választ kaptunk, hogy miért változnak meg  a fák leveleinek színei ősszel.

img_2790

img_2782

img_3018

(Molnár János tanár úr beszámolója)