Egy földalatti kirándulás

Különleges helyre jutottunk el ezen a héten.  Péter bácsival és Szilvi nénivel a Fő téren található OTP alatti római emlékeket nézhettük meg.

Egy régész kíséretében létrán ereszkedtünk le a romokhoz.  Nagyon érdekes dolgokat láthattunk itt, mint például a borostyánkő út egy útkereszteződését, római vízvezetéket, járdát. Meglepődtünk, azon, hogy a rómaiak munkagépek nélkül is olyan jó utat tudtak építeni, hogy 2000 év elteltével is lehetne közlekedni rajta. A rómaiak annyira „modernek” voltak, hogy a járda fölé esővédő tetőt is építettek, ráadásul figyeltek a tisztaságra is, mert a szennyvizet csatornákban vezették el. Lemászhattunk a régi csatornába is, ami sötét alagutakból állt. Láthattuk a római házak alapját. Az út kétszer akkora volt, mint a mai. Azt hittük, hogy hideg lesz a föld alatt, de amikor lemásztunk a romokhoz párás, fülledt levegő volt. Láttunk olyan fordítóköveket, amelyek azt a célt szolgálták hogy a hintók ne menjenek neki a házak falainak. Az előadás végén régi fűtésrendszert is megmutatott a kísérőnk, aki azt is elmesélte, ha a padlófűtést rosszul szerelték össze az akár halálos is lehetett.

Nagyon élveztük a kirándulást és sokat tanulhattunk városunk történetéről.

Horváth Rebeka – Watzinger Léna 6.c osztály

Fenntarthatósági Témahét 1.

Idén is csatlakozott iskolánk a Fenntarthatósági Témahét programsorozatához 2019.03. 18.-22.-én. Kapcsolódó programjaink:

• Leonardo DiCaprio közreműködésével egy dokumentumfilmet néztünk meg az aulában a felsősökkel, címe: Özönvíz előtt. A jelen problémája az éghajlatváltozás. Célunk volt az ismeretterjesztés, és a környezetpusztító jelenség bemutatása volt
  • Vass Péter Bexter fotóművész ismét megtisztelt jelenlétével, az alsósok nagy örömére. A könyvtárban rendeztük meg ezt a programot, amely közben jó hangulatú beszélgetés alakult ki. Azt tapasztaltam, hogy a tanulóinkat teljesen lekötötte az esemény. Várjuk vissza jövőre is, ezzel a jó előadással!
  • Kardos Gábor, madaras fotó bemutatása is lekötötte a figyelmet. Folyamatos párbeszéd alakult ki a tanulókkal. Kiderült, több tanuló is nagyon tájékozott a témában
  • Plakátversenyünk ismét elérte célját; kifejezésre kerültek azok, amit a tanulóink gondolnak ezekről a témákról
  • A hét lehetőséget adott arra, hogy papírt és elemeket is gyűjtsünk

A következő tájékoztatóban a díjazott osztályokról és az iskolai fenntarthatóságról számolok be.

Az eseményről készült képeket fogadják szeretettel.

Péchy Zoltán Péter