Látogatás az Egyházmegyei Könyvtárban

Az alsós helytörténeti szakkörösök és a 6. évfolyamos történelem tehetséggondozóra járó diákjainkkal a Szily János Egyházmegyei Könyvtárba látogattunk el a héten. A termekbe belépve a legtöbben hangosan felkiáltottak, hogy: „aztaaa”, mert olyan szép volt a régi csigalépcsős, freskós könyvtárszoba. A foglalkozás során igazi különlegességeket mutatott meg nekünk Rónainé Magyar Krisztina, az intézmény vezetője. A tárlókban láthattunk egy Mátyás király korából származó kisméretű kódexet, illetve azt az oklevelet, mellyel Mária Terézia királynő megalapította a Szombathelyi Egyházmegyét. A könyvtárban található dokumentumok nagy része olyan régi, hogy csak az itt dolgozók nyúlhatnak hozzájuk, ők is csak kesztyűben.  A könyveken kívül 17. századi földgömböket, érmeket és kéziratokat is tartanak itt. A Herzán püspökről elnevezett külön könyvtárban egy olyan levelet is megnézhettünk, melyet a püspöknek írt Bonaparte Napóleon, a francia császár. Az iskola felé sétálva több gyerek is arról beszélt, hogy nem is tudta, hogy ilyen kincseket is őriznek Szombathelyen.

Szita Szilvia